Website Manager

Ridley JR ABA Rock The Rim Day

ABA Rock The RIM

Please join the ABA for our 5th annual ABA rock the Rim event that will showcase our younger age groups in their divisional games well as championship games for our older divisions.  We will have activities at each half time and our snack and merchandise stands will be open for business which all proceeds benefit the ABA .

We hope you will come out and support all the participants for a great day of games and fun.

2017 Rock the Rim Schedule


 

Ridley Jr. ABA “ROCK THE RIM” DAY

Master Schedule for Saturday, February 1st







 


Date

Start Time

End Time

Place

Division

Home

Away

Game #

SAT 2/1

8:00 AM

8:45 AM

RCC #1

2ND-3RD GRADE GIRLS

Temple (Bryan)

Tulane (Capozzoli)

Game 1

 

8:00 AM

8:45 AM

RCC #2

2ND-3RD GRADE GIRLS

Cincinnati (Gavin)

South Florida (McFaul)

Game 2

SAT 2/1

8:55 AM

9:40 AM

RCC #1

2ND-3RD GRADE GIRLS

Memphis (Smith)

East Carolina (Dunn)

Game 3

 

8:55 AM

9:40 AM

RCC #2

2ND-3RD GRADE GIRLS

Brookhaven

Wichita St. (Chwatyk)

Game 4

SAT 2/1

9:50 AM

10:35 AM

RCC #1

2ND -3RD GRADE BOYS

Ole Miss (Kerestus)

Tennessee (Myers)

Game 5

 

9:50 AM

10:35 AM

RCC #2

2ND -3RD GRADE BOYS

Mississippi St. (Bailey)

Georgia (Burgess)

Game 6

SAT 2/1

10:45 AM

11:30 AM

RCC #1

2ND -3RD GRADE BOYS

Missouri (Saliba)

Vanderbilt (Larson)

Game 7

 

10:45 AM

11:30 AM

RCC #2

2ND -3RD GRADE BOYS

Alabama (Bill Bair)

Florida (Brian Bair)

Game 8

SAT 2/1

11:40 AM

12:25 PM

RCC #1

2ND -3RD GRADE BOYS

Auburn (McGill)

South Carolina (Clark)

Game 9

 

11:40 AM

12:25 PM

RCC #2

2ND -3RD GRADE BOYS

LSU (Soper)

Kentucky (Rizzoli)

Game 10

SAT 2/1

12:35 PM

 

RCC #1

4TH GRADE GIRLS

Harvard (Soper)

Dartmouth (Najmola)

Game 11

 

12:35 PM

 

RCC #2

4TH GRADE GIRLS

Princeton (Stanek)

Columbia (Epps)

Game 12

SAT 2/1

1:40 PM

 

RCC #1

4TH GRADE GIRLS

Penn (Ravert)

Brookhaven

Game 13

 

1:40 PM

 

RCC #2

4TH GRADE BOYS

Rhode Island (Fox)

VCU (Piffath)

Game 14

SAT 2/1

2:50 PM

 

RCC #1

4TH GRADE BOYS

LaSalle (Moss)

ST. Joe (Massey)

Game 15

 

2:50 PM

 

RCC #2

4TH GRADE BOYS

Dayton (Reynolds)

George Washington (Wetlauffer)

Game 16

 

3:55 PM

 

RCC #1

4TH GRADE BOYS

George Mason (Zappone)

Davidsion (DeLacy)

Game 17

SAT 2/1

5:05 PM

 

RCC

5TH GRADE BOYS CHAMPIONSHIP

Michigan (Decker)

Minnesota (Soper)

Game 18

SAT 2/1

6:15 PM

 

RCC

5-6TH GRADE GIRLS CHAMPIONSHIP

Utah (Extor)

UCLA (Najmola)

Game 19

SAT 2/1

7:20 PM

 

RCC

6-7TH GRADE BOYS CHAMPIONSHIP

Clemson (Pollag)

Florida ST (Fioavanti)

Game 20

SAT 2/1

8:30 PM

 

RCC

8-10TH GRADE BOYS CHAMPIONSHIP

Chicago (Bulls (Scanlan)

Toronto Raptors (Wetlaufer)

Game 21















Copyright © 2020 Ridley JR ABA  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  Login